hudba

Black magot

tato skladba pocházi z rozsáhlého sborníku anglických renesančních tanců „The English Dancing Master“ Johna Playforda,  vznikla kombinací dvou tanců Black and Grey a Mr. Lane´s Magot. 

 

 

Eno sagrado 

autorem písně je galicijský žakéř ze 13. století Martín Codax a je uchována v jeho sborníku Cantigas de Amigo. Zajímavostí je, že všechny písně tohoto sborníku jsou situovány do města Vigo, odkud autor pocházel a všechny pojednávají o dívkách stojících na břehu moře a vyhlížejících svou lásku.

 

 

Ja nun hons pris 

O vánocích roku 1192 padl král Richard I. Lví srdce do rakouského zajetí a za jeho propuštění bylo požadováno vysoké výkupné, to ovšem nikdo nebyl ochoten zaplatit. Richard se v písni, kterou v zajetí složil, zpovídá ze svého zklamání nad proradností svých přátel a spojenců.

 

 

Danza do caminho  

v překladu Tanec na cestě je španělský tanec z 12. století, autor není znám.

 

 

Unter den linden 

jedna z nejkrásnějších písní minnesängera Waltra von der Vogelweide (1170-1230), ve které dívka popisuje schůzku se svým milým. Ač má píseň silný erotický náboj,  působí velmi jemně a kultivovaně.

 

 

Como poden

píseň ze sborníku Cantigas de Santa Maria vypráví o podivuhodném zázraku uzdravení skrze modlitbu k Panně Marii. Tento sborník vznikl ve 13. století z iniciativy kastilského krále Alfonza X. Obsahuje celkem 420 písní o zázracích Panny Marie. Mimo notového materiálu obsahuje sborník i množství vyobrazení středověkých muzikantů s hudebními nástroji.